4. maja 1980, natanko ob 15:05, je bila cela Jugoslavija zavita v črnino. Vse jugoslovanske televizije so istočasno objavile novico o smrti predsednika Josipa Broza Tita. Od takrat dalje tečejo na post-jugoslovanskem prostoru debate o njegovi vlogi. Danes, 42 let po smrti maršala Josipa Broza Tita, je Slovenija še vedno močno razdeljena med tem ali je bil Tito diktator in morilec ali osvoboditelj, ki je Slovencu omogočil dostojanstveno življenje.
KDO JE BIL MARŠAL TITO? Danes obeležujemo 42 let od njegove smrti (VIDEO)
Slovenija
Zgodovinar, dr. Stefano Lusa, pojasnjuje: "Bil je in eno in drugo, bil je kompleksna osebnost, ki je poskušala prevzeti oblast s ciljem vzpostavitve komunističnega režima. Na koncu je uspel. Komunistični režim v prvih letih po vojni bil je precej krut do Slovencev in vseh drugih."
Na vprašanje odgovarja tudi dr. Jure Ramšak, znanstveni sodelavec Znanstveno-raziskovalnega središča (ZRS) Koper. "Jasno je, da živimo v drugem času, ki ima svoje ideološke potrebe. Glede Tita je družba razdeljena med titofobe in titostalgike. O Titu se ne govori kot o politični osebnosti – govori se o vsem drugem v zvezi s Titom," pojasnjuje.
V poznih osemdesetih, v eni od zadnjih edicij praznovanja dneva mladosti, je celo skupina koprskih srednješolcev nastopala na tej prireditvi v Beogradu, koreografiral pa je ugledni koreograf in režiser Damir Zlatar Frey. Pred časom je bila sprožena tudi debata o spremembi imena Titovega trga v Kopru, a do danes brez uspeha.
Komentiraj
Prisla so delavna mesta ki jih za prezivet mores vzet ceprav v njih ne vidis da prispevas k druzbi in visjemu pomenu.
Nevem karkoli...si prodajalec v trgovini jih je v mestu se deset drugih in vsi lahko prezivijo brez tebe,Mcdonalds hamburgerji kaj ti rabi jest to sranje,varnostnik ker itak ni vec nekega spostovanja,na obcini pobiras parkirnino lupis revezu denar,studijo moderna zjutraj utrujas za prodat sesalec nekomu ki ga ne rabi,