KREMELJ PROTI NAMESTITVI EVROPSKIH SIL V UKRAJINI: Te bi zagotavljale izvajanje dogovora o prekinitvi ognja

Svet

V Kremlju so danes zavrnili možnost napotitve evropskih mirovnih sil v Ukrajino, ki naj bi zagotovile izvajanje morebitnega prihodnjega dogovora o prekinitvi ognja. V ponedeljek je namreč ameriški predsednik Donald Trump izjavil, da ruski predsednik Vladimir Putin ne bi imel težav s tem. Danes je bila tudi objavljena skupna ocena, po kateri bo Ukrajina za povojno obnovo potrebovala 524 milijard dolarjev.

V odgovoru na vprašanje o morebitni napotitvi evropskih mirovnih sil v Ukrajino je tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov danes odvrnil, da obstaja uradno, odklonilno stališče zunanjega ministra Sergeja Lavrova glede tega. "K temu nimam kaj dodati," je dejal Peskov.

Med ponedeljkovim obiskom francoskega predsednika Emmanuela Macrona v Washingtonu se je Donald Trump s francoskim kolegom strinjal, da bi moral mirovni sporazum za končanje vojne v Ukrajini vključevati napotitev evropskih mirovnih sil v državo.

Kljub temu, da je Rusija v preteklosti tak predlog že zavrnila, je Trump izjavil, da Putin s tem ne bi imel težav. ZDA  v ponedeljek v Generalni skupščini ZN tudi niso podprle ukrajinsko-evropske resolucije proti vojni, ki poudarja ozemeljsko celovitost in suverenost Ukrajine, Rusijo pa opredeljuje kot agresorja in zahteva njen umik.

Ukrajina bo za povojno obnovo potrebovala 524 milijard dolarjev

Medtem je bila danes objavljena skupna ocena ukrajinske vlade, Svetovne banke, Evropske komisije in Združenih narodov, ki navaja, da bo Ukrajina za povojno obnovo potrebovala 524 milijard dolarjev (506 milijard evrov),  Znesek je za 61 milijard dolarjev večji od ocene Svetovne banke, objavljene marca lani. Številka, ki po navedbah AFP vključuje stroške 'obnove in okrevanja', predstavlja 2,8-kratnik ocenjenega lanskega bruto domačega proizvoda Ukrajine.

Skoraj tri četrtine škode so utrpela območja na vzhodu države blizu frontni črti in prestolnica Kijev, ki je prav tako stalna tarča napadov. Skupno je bilo poškodovanih ali uničenih 13 odstotkov stanovanj, kar je prizadelo več kot 2,5 milijona gospodinjstev.

Ob ponedeljkovi tretji obletnici začetka ruske agresije je Kijev obiskalo več evropskih voditeljev, ki so napadeni državi izrazili nadaljnjo podporo. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je ob tem pozdravil tri leta ukrajinskega upora in junaštva, zunanji ministri EU pa so v Bruslju sprejeli 16. sveženj sankcij proti Rusiji.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
hribi |  25 .02. 2025 ob  18: 54
Kako sposobna je evropska birokracija, da lahko tako hitro in od daleč oceni stroške obnove. Tako recozno, da je kar srhljivo. Ma oni so geniji. Za korupcijo in kanaliziranja denarjando lopovov.
Gleda EU vojakov: to so take neumnosti kot tiste, da bo Ukrajinska vojska osvobodila Krim. Kdo je tako pameten, da bi na 1800 km razmejitveni črti poslal 30.000 vojakov. Za nepoznavalce: trenutno je na Ruski strani cca 700.000 vojakov ,
na Ukrajinski nekaj nad 500.000.