MESEC ŽUGAL S PRSTOM ZARADI FOTOPUBA: Slak ga je vprašal, ali hoče, da izvaja cenzuro

Slovenija

Zoran Stevanović in Luka Mesec sta se včeraj soočila glede odgovornosti poslanca Resnice Borisa Mijiča. Med razpravo je Stevanović odprl tudi afero Fotopub in Mescu očital, da je Levica ob domnevnih zlorabah molčala ter opustila dolžno ravnanje. Po njegovih besedah stranka uporablja dvojna merila pri presojanju politične in moralne odgovornosti. Stevanović zahteva odstop Luke Mesca, saj je bil, kot pravi, ko je bil minister za delo, seznanjen z goljufanjem delavcev v podjetju SSI Schäfer in ponarejanjem dokumentov, pa ni ukrepal. Mesec je očitke zavrnil, poudaril, da s Fotopubom ni povezan ter napovedal sodne postopke zaradi izjav, ki jih je označil za izmišljene in žaljive. Ob tem je protestiral tudi zoper vodenje oddaje. "V tej državi velja svoboda govora. Ali naj ga cenzuriram?" ga je vprašal voditelj Uroš Slak.

Luka Mesec in Zoran Stevanović sta si v oddaji 24UR Zvečer izmenjala ostre očitkov o politični in moralni odgovornosti. Osrednja tema razprave je bil poziv stranke Levica k odstopu poslanca stranke Resnica Borisa Mijiča zaradi domnevnih nepravilnosti v njegovem podjetju Progros. Zoran Stevanović je pozive k odstopu  zavrnil in poudaril, da poslance neposredno izvolijo volivci, zato po njegovem mnenju druge poslanske skupine ne morejo zahtevati njihovega odstopa. 

Mescu je očital nedejavnost v času ministrovanja. Po njegovih besedah je bil Mesec kot minister za delo seznanjen z bistveno hujšimi primeri izkoriščanja delavcev, a nanje ni ustrezno reagiral. 

Stevanović je Mescu tudi očital, da je Levica v preteklosti pri primeru Fotopub opustila dolžno ravnanje ter ga neposredno povezal z afero in mu očital molk ob domnevnih zlorabah. Dejal je, da je Levica večkrat pokazala, da z opustitvijo dolžnega ravnanja podpira afere, tudi pri, kot je dejal, "najbolj gnusnih zadevah, ki so se kadar koli dogajale v Sloveniji". Mesca je pozval k odstopu iz moralne odgovornosti, saj naj bi nosil večjo odgovornost kot njihov poslanec.

Mesec je Stevanovića večkrat prekinil. Ko je Stevanović omenjal domnevne zlorabe mladoletnic, mu je Mesec zabrusil: "Tole boste odgovarjali na sodišču." Stevanović mu je vrnil: "Z veseljem, gospod Mesec. Vi ne upate z mano na sodišče v zvezi s to zgodbo." Nato je dodal, da morajo priče na sodišču "govoriti resnico, samo resnico in nič razen resnice".

"Meni je včasih nerodno, skorajda gnusno sedeti z njim v istem studiu," je še dejal Stevanović in dodal, da pri Mescu težko razume pomanjkanje moralne reakcije ob tako resnih primerih

Mesec je zavrnil povezave z afero Fotopub. Kot je dejal, naj bi bil v Fotopubu zgolj enkrat, in sicer na razstavi, še preden so v javnost prišli očitki o domnevnih zlorabah. Poudaril je, da z afero nima nobene osebne povezave in da gre za klasičen politični manever. "Ne obstaja niti en sam dokaz, ki bi mene osebno povezoval s tem," je dejal. "Tukaj ste šli malo čez mejo in o tem se bova pogovarjala naprej na sodišču."

Stevanović je vztrajal, da si prizadeva za višjo raven političnega dialoga. Mescu je očital dvoličnost pri moralnem presojanju drugih in poudaril, da bi moral najprej "pometi pred svojim pragom". Dodal je, da je Mesec "zadnji na lestvici moralnih presojevalcev", ki bi lahko sodil drugim strankam ter napovedal, da bo razprava na parlamentarnem odboru odprla tudi širša vprašanja odgovornosti drugih političnih akterjev. "Prepričan sem, da gospod Mesec nosi bistveno večjo odgovornost, kot jo nosi naš poslanec," je poudaril.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija