Piranski župan Andrej Korenika po osmih mesecih županovanja ugotavlja, da so mu predhodniki pustili zelo malo projektov, ki bi jih bilo mogoče v kratkem času uresničiti; večino je bilo potrebno dopolniti oziroma popraviti.
PIRANSKI ŽUPAN ANDREJ KORENIKA: "Razne civilne iniciative in referendumi me ne bodo prestrašili" (FOTO)
Piran
Priznal je, da je tudi sam med volilno kampanjo obljubljal veliko večje projekte, od teh, ki so trenutno v teku, vendar je naletel na vrsto ovir, med njimi je najbolj pereče vprašanje Občinskega prostorskega načrta (OPN), kar onemogoča investicije, saj ni prostora za gradnjo. "A še vedno sem zagnan," je poudaril ter hkrati povedal, da je ob prevzemu funkcije župana presenečeno opazil precejšnjo apatijo pri občinski upravi, kar pa ga ne preseneča, saj veliko projektov tudi v preteklosti ni bilo mogoče izpeljati prav zaradi težav z OPN pa tudi nepripravljenjenosti na spremembe.
"Vsi večji projekti v preteklosti so bili zaustavljeni, tudi z referendumi. Glasna manjšina, ki prevlada nad tiho večino, je to, kar omejuje razvoj piranske občine," ugotavlja župan Korenika. Vendar se, kot pravi, ne bo pustil ustrahovati. "Ne bom se pustil ustrahovati in izsiljevati nikomur, niti raznim civilnim iniciativam ali ovadbam, ki sem jih že prejel. Prav tako se ne bojim referendumov, saj bomo v takem primeru predstavili argumente, odločali pa bodo občani." Kot je povedal na današnjem srečanju z novinarji, se kazenska ovadba nanaša na sanacijska dela v Jernejevem kanalu. "Nekateri se sprašujejo, kdo stoji za Andrejem Koreniko. Nihče ne stoji za mano. Kar sem zastavil in obljubil, bomo izvedli," je odločen piranski župan.
Korenika je predstavil tudi vrsto projektov, ki so v teku ali pa se zanje že pripravlja dokumentacija za izvedbo; pri tem je izpostavil Vrtec Lucija z 22 oddelki, ki bo najdražji projekt v zgodovini piranske občine; po prvotnih izračunih naj bi bil težak kar 18 milijonov evrov. Občina izvaja tudi investicijo v ureditev obrtne cone Dragonja. Župan je med številnimi projekti navedel kot prioriteto garažno hišo Piran ter nakup teniških igrišč v Portorožu, pri katerih so pogajanja s Termami Čadež v zaključni fazi. Občina izvaja tudi ukrepe za ureditev protipoplavne zaščite Pirana, Portorožu pa se v naslednjem letu med drugim obeta prenovljena vsebina številnih prireditev, ki naj bi mu vrnile nakdanjo slavo.
Župan je danes predal Javnemu podjetju Okolje Piran tudi dva nova električna avtobusa, ki jih bodo septembra vključili v občinski javni potniški promet. Avtobusa Midibus FENIKSBUS, ki temeljita na modelu IVECO Daily, poganja električni motor, zato bo prevoz v celoti potekal brez lokalnih emisij CO2 in ostalih plinov ter delcev. Midibus ima 20 sedežev in lahko hkrati prepelje 36 potnikov. Z enim polnjenjem zmore 230 kilometrov, opremljen pa je tudi z nakladalno ploščadjo za invalidske in otroške vozičke ter najsodobnejšo varnostno opremo. Vrednost avtobusov znaša 450.000 evrov (brez DDV), nakup pa je sofinanciral Eko sklad v višini 347.200 evrov.
Komentiraj
Krivec je kooperant,ker so tam delavci kuhali, prali in živeli. Tudi Genio ni nič naredil in sam ščitil krivce.
Bo župan izteral odškodnino od najemnika.?
Kot je že nekdo zapisal, civilne iniciative so znak, da v družni na nakem konkretnem področju nekaj ne funkcionira in da je to potrebno urediti v soglasju s potrebami ljudi, ki na teh neurejenih področjih živijo. Po drugi strani, zakaj bi se moral kdo bati referendumov? Referendum je direktna demokracija, neposredno izražena želja ljudi (tako kot na volitvah, žal so te vsake 4 leta). Torej zakaj bi se moral tega nekdo bat? (mogoče zato ker tako oblastniki v sozvočju s kapitalisti ne morejo izvesti svojih lukrativnih poslov mimo ljudi?) Dejansko bi jih moralo bit več! Če res želimo bit druga Švica, zgledujemo se po njenem izvjanju oblasti.
Kar se pa civilnih iniciativ tiče - aktivna civilna družba je del zdrave demokracije. Veliko boljše to, kot apatija. Je pa tako, da so ponavadi razne civilne iniciative ponavadi znak, da nekatere stvari ne delujejo kot bi morale. In pri nas (tako v občini kot širše po državi) je to področje ravno urejanje prostora -- to da ni OPNja je zgolj simptom. In marsikje v Sloveniji je žal tako ...
Po drugi strani je pa to prvi župan, vsaj od kar sam pomnim, da pride na tiskovno konferenco s tablo, kjer ima po točkah zapisane prioritete ... ne glede na to kaj si mislim o posameznih točkah, to spoštujem. Prav tako je župan naredil opazno spremembo glede prometa v Piranu ... poleti je vidno manj avtomobilov na cesti, peš premikanje po mestu je manj stresno, manj je hrupa zaradi prometa, lažje najdem parkirno mesto za rampo. Ni nevemkaj, ampak začetek je.
Če mu uspe polovica teh točk iz njegove table rešit bo zelo dobro.