Iransko zunanje ministrstvo je zaradi petkovega ameriškega napada na cilje v Iranu danes obtožilo ZDA "očitne kršitve" memoranduma o razumevanju, ki sta ga državi sklenili s ciljem končanja vojne. Sporočilo je tudi, da so oborožene sile izvedle povračilne napade na cilje ameriške vojske, s čimer so uveljavili svojo pravico do legitimne obrambe.
PO PETKOVEM AMERIŠKEM NAPADU: Iran ZDA obsodil kršitve memoranduma o razumevanju
Svet

Zunanje ministrstvo je v izjavi, ki so jo objavili državni mediji, petkove ameriške napade na nadzorne objekte na južni obali Irana obsodilo tudi kot kršitev Ustanovne listine Združenih narodov. Zalivske države je pozvalo, naj "preprečijo, da bi se njihovo ozemlje uporabljalo za sovražne akcije", Združene narode in mednarodne organizacije pa k posredovanju zaradi ameriške kršitve mednarodnega prava.
Sporočilo je tudi, da so iranske oborožene sile izvedle povračilne napade na cilje ameriške vojske. Iranska revolucionarna garda je nato navedla, da je v odgovor na petkove ameriške napade njihova mornarica danes napadla položaje ameriške vojske blizu Hormuške ožine.
Ameriška vojska je v petek zvečer sporočila, da je v odgovor na četrtkov napad na tovorno ladjo v Hormuški ožini, za katerega krivi Iran, na južni iranski obali napadla iranska skladišča dronov in raket. Njeno poveljstvo na Bližnjem vzhodu je ob tem na omrežju X izpostavilo, da pomeni "neupravičena agresija iranskih sil proti trgovskim ladjam jasno kršitev prekinitve ognja" in "spodkopavanje svobodne plovbe".
???????????? BREAKING: President Donald Trump says the recent U.S. military strikes on Iran have strengthened America's position ahead of negotiations, arguing the operation created the leverage needed to secure a broader agreement.
— DNA GLOBAL News (@DNA_NEWS_24) June 27, 2026
????️ Trump described the strikes as a decisive show of… pic.twitter.com/U3hHKaM4D2
Britanska pomorska agencija UKMTO je v četrtek prejela obvestilo, da je ladjo, ki je plula blizu obale Omana, zadel neznan izstrelek. Napad je povzročil škodo, a ni terjal žrtev. Ameriški predsednik Donald Trump je v petek ta napad označil za "neumno kršitev premirja".
Revolucionarna garda je v četrtek sporočila, da so ukrepali, ker je ladja plula skozi Hormuško ožino po poti, ki ni dovoljena. Teheran je namreč pred tem ladje opozoril, naj potujejo le po poti, ki jo je določila iranska Uprava za ožino v Perzijskem zalivu (PGSA), saj da za preostale poti ne veljajo varnostna jamstva.
Zaradi petkovega napada je Washington danes tudi obtožila kršitve memoranduma o razumevanju, ki sta ga državi podpisali 17. junija. Revolucionarna garda je izpostavila, da sta v memorandumu "organizacija in nadzor tranzita v Hormuški ožini v pristojnosti Irana" in da bodo "še obsežneje" odgovorili na vsak nov napad ZDA.
