Moskva in Kijev sta zbližala stališča glede zahtev po nevtralnosti Ukrajine in odpovedi članstvu v Natu, je po novem krogu pogajanj sinoči sporočil vodja ruske pogajalske delegacije Vladimir Medinski. Vodja ukrajinske delegacije Mihajlo Podoljak pa je medtem opozoril, da so izjave Rusije njihove zahteve in da stališče Ukrajine ostaja nespremenjeno.
POGAJANJA NA DOBRI POTI? Moskva in Kijev naj bi zbližala stališča, Ukrajinci ostajajo neomajni
Svet
Ukrajinski in ruski pogajalci, ki se sestajajo vsak dan preko videopovezave, so po besedah Medinskega "na pol poti" pri vprašanju demilitarizacije Ukrajine. Najbolj pa sta usklajeni stališči Moskve in Kijeva glede nevtralnega statusa Ukrajine in odpovedi članstvu v Natu, je dejal po poročanju ruske tiskovne agencije Tass.
Kot je dodal, vprašanja, kjer naj bi strani zbližali stališča, vključujejo "odtenke", povezane z jamstvi glede varnosti Ukrajine, poroča Tass. Gre za "odtenke, povezane s tem, kakšna varnostna jamstva bi Ukrajina poleg že obstoječih dobila, če bi zavrnila vstop v Nato", je pojasnil.
"Izjave ruske strani so le njihova zahtevana stališča. Vse izjave so med drugim namenjene sprožanju napetosti v medijih. Naša stališča so nespremenjena. Premirje, umik vojakov in močna varnostna jamstva s konkretnimi formulami," pa je na Twitterju sporočil Podoljak.
Статус щодо переговорів. Заяви російської сторони – це лише їхні запити. Усі заяви мають на меті, серед іншого, спровокувати напругу в медіа. Наші позиції незмінні: припинення вогню, виведення військ та жорсткі гарантії безпеки з конкретними формулами.
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) March 18, 2022
Predsednik Vladimir Putin je v četrtek turškemu predsedniku Recepu Tayyipu Erdoganu predstavil, kakšne so natančne zahteve Rusije za dosego mirovnega sporazuma z Ukrajino, poroča britanski BBC.
Glavna zahteva je nevtralnost Ukrajine, ki ne sme zaprositi za članstvo v Natu. Rusija pri tem postavlja še druge zahteve, ki se po poročanju BBC večinoma zdijo poskusi reševanja obraza za rusko stran. Ukrajina bi se morala razorožiti, s čimer ne bi več predstavlja grožnje Rusiji, v Ukrajini pa bi morali zaščititi ruski jezik, zahteve Rusije povzema BBC.