Cene nafte so v ponedeljek padle zaradi skrbi, da bi zaostrovanje trgovinske vojne med ZDA in Kitajsko oslabilo svetovno gospodarsko rast in zmanjšalo povpraševanje po gorivih.
POSLEDICE TRGOVINSKE VOJNE: Cene nafte so šle navzdol
Svet
Cena nafte Brent je padla za 29 centov (0,45 %) in znaša 64,47 dolarja na sodček. Cena ameriške nafte WTI je padla za 27 centov (0,44 %) na 61,23 dolarja na sodček, piše Reuters.
Od začetka aprila sta obe vrsti nafte izgubili približno 10 dolarjev na sodček, saj je trgovinska vojna med največjima svetovnima gospodarstvoma postala še bolj napeta.
Goldman Sachs napoveduje, da bo cena nafte Brent do konca leta 2025 povprečno znašala 63 dolarjev na sodček, WTI pa 59 dolarjev. V letu 2026 naj bi bila povprečna cena Brenta 58 dolarjev, WTI pa 55 dolarjev. Analitiki napovedujejo, da bo povpraševanje po nafti v zadnjem četrtletju leta 2025 naraslo le za 300.000 sodčkov na dan, kar je zaradi šibkejših gospodarskih obetov. Največja upočasnitev povpraševanja se pričakuje pri surovinah za petrokemične izdelke.
Kitajska je v petek povečala carine na ameriške izdelke na 125 %, kot odgovor na odločitev predsednika Donalda Trumpa, da zviša carine na kitajske izdelke. To je še povečalo napetosti v trgovinski vojni, ki bi lahko vplivala na svetovne dobavne verige.
Trump je v soboto dovolil izjeme za nekatere elektronske naprave, kot so pametni telefoni in računalniki, ki jih večinoma uvozijo iz Kitajske. Vendar je ameriški minister za trgovino, Howard Lutnick, v nedeljo napovedal, da bodo v prihodnjih dveh mesecih uvedene nove carine na bistvene tehnološke izdelke, vključno s polprevodniki.
Trgovinska vojna med ZDA in Kitajsko povečuje skrbi, da bi lahko nerazprodani kitajski izvoz še naprej zniževal cene na Kitajskem. Moody's Analytics je opozoril, da so podatki o inflaciji na Kitajskem pokazali, da gospodarstvo ni pripravljeno na trgovinsko vojno. Cene potrošniških dobrin so se že drugi mesec zapored znižale v primerjavi z enakim obdobjem lani, medtem ko so se cene proizvodnih dobrin znižale že 30. mesec zapored.
Ker podjetja pričakujejo manjše povpraševanje, so ameriška energetska podjetja prejšnji teden zmanjšala število naftnih vrtalnih ploščadi. To je največji upad od junija 2023, kar pomeni, da je število naftnih in plinskih ploščadi padlo že tretji teden zapored, poroča Baker Hughes.
Za morebitno podporo cenam nafte pa je ameriški minister za energijo Chris Wright v petek povedal, da bi ZDA lahko ustavile izvoz nafte iz Irana kot del pritiska na Teheran glede njegovega jedrskega programa. Predstavniki ZDA in Irana so v soboto v Omanu imeli "pozitivne" in "konstruktivne" pogovore ter se dogovorili, da se bodo naslednji teden ponovno sestali in pogovorili o naraščajočem jedrskem programu Irana.