SE TUDI VI SPRAŠUJETE, KAJ JE TO? Te tlakovce bodo nadgradili z digitalnimi vsebinami (FOTO)

Slovenija

Ne le enodnevni obiskovalci Sežane, tudi marsikateri občan se sprašuje, kaj pomenijo tlakovci na sežanskih ulicah, kakršen je na fotografiji. Gre za talne označbe, ki vodijo od železniške postaje mimo osnovne šole do Ljudske univerze. Ne le Sežana, celoten Kras je prežet z enim najbolj vidnih predstavnikov slovenske moderne poezije, avantgardnim pesnikom in publicistom Srečkom Kosovelom. Gre za talne označbe, ki zarisujejo v Sežani pomembno pot iz Kosovelovega kratkega življenja. Nenazadnje je vlada prihodnje leto razglasila za nacionalno Kosovelovo leto.

Prve talne označbe so bile v Sežani postavljene že avgusta 2021, ko so lansirali projekt Urbani literarni sprehod V korak s Kosovelom. Idejno zasnovo za sprehod je izdelala Mateja Kralj, skrbnica Kosovelove sobe v Sežani in Kosovelove domačije v Tomaju. "Prve talne označbe so bile na površino narejene z belim in rdečim sprejem. V lanskem letu pa smo jih zamenjali s trajnimi in trajnostnimi talnimi označbami iz kamna," pojasnjuje Kraljeva.

Tlakovce so postavili v okviru občinskega projekta Konstrukturizem – dediščina Srečka Kosovela med Sežano in Tomajem (KONS). Podobo tlakovcev je pripravil sežanski slikar Simon Kastelic, na Visoki strokovni šoli za oblikovanje materialov pa so jih izdelali Špela Šedivy, Anton Marn in Jakob Škrbec.

Projekt, ki so ga začeli oktobra 2023, naj bi zaključili septembra letos. Uredili naj bi 10 km dolgo traso od sežanske železniške postaje do Tomaja, ki predstavlja Kosovelovo stalno vračanje iz Ljubljane na Kras. V Sežani je bil rojen, v Tomaju je umrl. Vrednost projekta je 520.216,66 evra in naj bi bil v 80 odstotkih sofinanciran iz Načrta za okrevanje in odpornost. Kot pravijo na občini, gre za projekt, ki bo povezal na videz nezdružljivo – umetnost, poezijo, kulturno dediščino Krasa in 'outdoor' turizem.

Mateja Kralj

Dva kilometra poti vodi od železniške postaje do Ljudske univerze v Sežani. "Na vodenem urbanem literanem sprehodu V Korak s Kosovelom se z obiskovalci sprehodimo po dvokilometrski poti po pesnikovem rojstnem kraju. Skupaj zbiramo vtise mesta in sestavljamo zgodbo pesnikovega življenja in literarnega ustvarjanja. Doživetje vključuje tudi obisk Kosovelove spominske sobe," pravi Kraljeva.

Vseh kamnitih talnih označb je šest. Literarni sprehod ima devet postaj. Na šestih tlakovcih je oznaka K, na ostalih pa so druge oznake v povezavi s pesnikom, kot je spomenik, talni odtis pesmi Na ulici, bori. Sprehoda se letno udeleži med 300 in 400 obiskovalcev. Obstaja pa tudi pohod po Kosovelovi poti, ki vodi od Sežane do Tomaja in je dolg devet kilometrov.

Kosovel je najprej kot dijak in nato kot študent z vlakom prihajal domov iz Ljubljane in nadaljeval pot v Tomaj, kjer je njegova družina živela od leta 1908. V stavbi današnje Ljudske univerze, nekdanji osnovi šoli, pa so Kosovelovi stanovali nekaj let prej. Kot zaključuje Kraljeva, bodo talne označbe nadgradili z digitalnimi vsebinami.

Kot pojasnjujejo na sežanski občini, so lani v okviru projekta nadgradili turistično informacijski center z opremo vstopne info točke KONS, "ki prispeva k boljši izkušnji obiskovalcev, saj gre za sodobno, moderno, digitalno in stilsko dovršeno vstopno točko". Trenutno urejajo enajst kilometrov dolgo pot med Sežano in Tomajem, po kateri poteka večji del Kosovelove planinske poti. Dogovarjajo se o možnostih postavitve klopi, skulptur in elementov digitalizacijeTrenutno je v teku izdelava bronaste skulpture Kosovela v naravni velikosti, ki bo stala na Trgu osvoboditve v Sežani. Kip naj bi postavili najaksneje do konca julija letos. "Ostale projektne aktivnosti pa bodo zaključene najkasneje do konca septembra," dodajajo.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija