V kabinetu župana Aleša Bržana pojasnjujejo, da je bil varnostni sosvet že junija, prav tako je župan to problematiko izpostavil ob več priložnostih, tudi na sestankih s policijo in sodiščem. "Varnostni sosvet, na katerem je bila izpostavljena tudi problematika predelanih lahkih motornih vozil in nevarne vožnje v starem mestnem jedru, je potekala že junija, sledila je redna seja delovne skupine za spremljanje aktivnosti Varna pot v šolo, na kateri je župan prav tako izpostavil problematiko skuterjev," navajajo.
Tako je Medobčinska uprava Istre pripravila dopis za resorno ministrstvo, ki so ga podpisali župani vseh štirih občin slovenske Istre in v katerem kot ukrep za umirjanje nevarne vožnje skuterjev predlagajo regulacijo na področju izpitov za motorna kolesa. Bržan je, kot še dodajajo, problem prometne varnosti izpostavil tudi na sestankih s policijo in sodiščem; naslednji sestanek s sodiščem v zvezi s tem pa je načrtovan v prihodnjem tednu.
Kot poudarjajo, je glede obnašanja voznikov skuterjev, skirojev in mopedov najbolj problematična vožnja po površinah, namenjenim pešcem, kjer je prepoved vožnje sicer že določena s prometno signalizacijo in zakonom, vendar pa fizičnih ovir za prepečitev vožnje po površinah za pešce ni mogoče postavljati, saj bi se s tem onemogočilo vožnjo tudi z otroškimi in invalidskimi vozički ter intervencijo. Pri skuterjih pa izpostavljajo tudi problem predelave omejevalca hitrosti, ki omogoča vožnjo s hitrostmi, ki so precej večje od dovoljenih 25 km/h. "Voznika, ki vozi po površini za pešce, lahko kaznuje samo policist ali občinski redar, ki ga zaloti pri sami kršitvi. Tehnični pregled pa lahko odredi le policija," še dodajajo.
Glede predlagane namestitev videonadzora na Belvederu pa navajajo, da je del Belvederja že pokrit z nadzornimi kamerami na občinski stavbi, na objektu na začetku Verdijeve ulice ter na Vergerijevem trgu, obenem pa dvomijo v učinek dodatnega videonadzora tudi zaradi prepovedi v vpogled posnetkov nadzornih kamer zaradi varovanja zasebnosti.
"Kaznovanje na podlagi videonadzora namreč ni dovoljeno, vpogled v posnetke nadzornih kamer pa zaradi varovanja zasebnosti v primeru prekrškov ni dovoljen. Zahtevamo ga lahko samo ob ugotovljenem kaznivem dejanju. Vandalizma, ki bi recimo upravičeval vpogled, na tej lokaciji do zdaj nismo zaznali," pojasnjujejo v kabinetu Bržana.
Svet KS Koper Center je predlagal tudi prepoved prometa s skuterji, skiroji in kolesi na Titovem trgu in Čevljarski ulici. Na vhodu v Čevljarsko ulico zahtevajo, da bi ponovno postavili prometni znak, ki opozarja na prepoved za vsa vozila. A kot pravijo na MOK, so te ukrepe izvedli že pred več kot 20 leti; prometni znaki za prepoved prometa so postavljeni na številnih mestih, zato dodatni niso smiselni.
"Prometni znaki za prepoved prometa v obeh smereh so postavljeni na začetku Verdijeve ulice (pri potopnih valjih), na Kidričevi ulici na vogalu Armerije (križišče z Garibaldijevo ulico), na prehodu iz Brola na Titov trg (med zvonikom in marketom) ter na prehodu s Trubarjeve ulice na Titov trg (med Ložo in stolnico). Zato postavitev dodatnega prometnega znaka na samem Titovem trgu in na začetku Čevljarske ulice ni smiselna, saj so kršitelji na teh lokacijah na prekršek že opozorjeni z obstoječimi prometnimi znaki in se prekrška zavedajo," so prepričani na MOK.