ZAČASNO PREMIRJE? Trumpova operacija proti Hutijem stala več kot milijardo dolarjev

Svet

Predsednik Donald Trump je napovedal premirje med ZDA in Hutiji, vendar ostajajo vprašanja glede tega, kaj so dragi napadi dejansko dosegli. Po podatkih dveh ameriških uradnikov, ki so bili seznanjeni s stroški, so ZDA od marca letos za boj proti Hutijem porabile več kot 1 milijardo dolarjev. Stroški vključujejo tisoče bomb in raket, ki so bile uporabljene pri napadih, ter sedem uničenih brezpilotnih letal in dva lovca, ki sta potonila.

Po tednih operacij so Hutiji še vedno sposobni izvajati napade zunaj Jemna, saj so prejšnji teden izvedli napad na glavno mednarodno letališče v Izraelu. Vendar pa je Trump v torek napovedal presenetljiv dogovor, v skladu s katerim bodo ZDA začasno prekinile napade in druge operacije proti Hutijem v zameno za to, da bodo Hutiji prenehali z napadi na ameriške ladje. To bi lahko zadostovalo za začasno razglasitev uspeha misije, poroča NBC News.

Podrobnosti o dogovoru so skope. Še vedno ni jasno, kako je bil dogovor sklenjen, kako dolgo bo trajal in kaj pomeni dolgoročno za konflikt, ki se je začel kmalu po tem, ko je Hamas, ki je tako kot Hutiji podprt z Iranom, napadel Izrael oktobra 2023. Dogovor, ki je bil delno posredovan preko omanskega vladajočega aparata, zadeva le ameriške ladje. "Administracija je očitno iskala izhod iz te kampanje proti Hutijem," je dejal eden izmed ameriških uradnikov, ki je bil seznanjen z vojaškimi operacijami proti Hutijem.

Uspešnost boja proti Hutijem od marca naprej je težko oceniti. Ameriški drone, poslane, da preverijo zadetke, so pogosto sestrelili Hutiji, na terenu v Jemnu pa ni bilo ameriških vojakov, ki bi lahko neposredno ocenili učinkovitost kampanje. Operacija pod Trumpom je bila zelo draga in je izčrpala ameriške vojaške zaloge, so povedali uradniki.

Od 15. marca, ko je Trumpova administracija začela svojo trenutno kampanjo proti Hutijem, imenovano operacija Rough Rider, je Pentagon porabil približno 2.000 bomb in raket v skupni vrednosti več kot 775 milijonov dolarjev, so povedali ameriški uradniki. Med temi so na stotine 2.000-kilogramskih bomb, katerih cena znaša okoli 85.000 dolarjev na kos, najmanj 75 raket Tomahawk, ki stanejo približno 1,9 milijona dolarjev na raketo, najmanj 20 raket AGM 158, ki stanejo okoli 1,5 milijona dolarjev na raketo, ter številne druge vrste municije.

Začela so se pojavljati vprašanja o tem, ali bo pristop Trumpove administracije proti Hutijem dolgoročno učinkovit. Dana Stroul, nekdanja uradnica za politiko v Pentagonu med Bidenovo administracijo, je povedala, da Washington pogosto nima potrpljenja, zato obstaja velika verjetnost, da ZDA ne bodo pripravljene vložiti potrebnih virov in zagotoviti dovolj pozornosti na visokem nivoju, da bi kampanjo proti Hutijem pripeljale do smiselnega in trajnega izida.

Če bo dogovor, ki ga je Trump napovedal v torek, obveljal, bi to omogočilo ZDA, da utemeljijo prekinitev operacij proti Hutijem, vendar verjetno ne bo spremenilo dejstva, da Hutiji še vedno lahko motijo ladijski promet v Rdečem morju. "Hutiji bodo prenehali streljati na ameriške ladje za določen čas," je dejala Stroul, zdaj raziskovalna direktorica Washingtonskega inštituta. "Toda ne bodo prenehali streljati na Izrael, komercialni ladijski promet se ne bo vrnil in nič se ne bo spremenilo v jemenski državljanski vojni," je dodala.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija