KOPRSKE CIVILNE INICIATIVE IN KRAJEVNE SKUPNOSTI ZDRUŽILE MOČI: "Prostorska problematika zahteva vključevanje in sodelovanje"
Koper
Skupnost, ki so jo po nekajmesečnih pripravah ustanovili v četrtek, ima sedež v prostorih krajevne skupnosti Bertoki. V njej je za zdaj aktivnih vsaj sedem civilnih iniciativ in nekaj krajevnih skupnosti, je pa odprta za vse, ki si bodo v procesu sprejemanja OPN in umeščanja prometnic prizadevali za skupne cilje, so v skupnosti zapisali v sporočilu za javnost.
Po njihovih navedbah je prostorska in prometna problematika v občini in slovenski Istri tako kompleksna in problematična, da zahteva sodelovanje vseh, ki si prizadevajo za vzdržen prostorski razvoj.
Ker je od vlaganja pripomb in vprašanj na osnutek OPN minilo že več kot leto dni, koprskega župana ponovno javno sprašujejo, ali je bila naročena manjkajoča celovita prometna študija za celotno občino oziroma v kateri fazi je. Skupnost zahteva seznanitev z njo, prav tako zahteva, da občina takoj odpravi ovire za dokončanje srminske vpadnice.
Obenem v skupnosti trdijo, da župan "v intervjujih in izjavah zamegljuje problematiko nastajanja OPN z navajanji, da gre pri tem za spreminjajoče se osebne interese lastnikov zemljišč". "Civilne iniciative, ki so nastale prav zaradi slabega osnutka OPN, v katerega nastajanje občani niso bili vključeni, so zastavile zelo strateška vprašanja in opozorile na odsotnost ali slabo pripravljene strokovne podlage. Odziva pa še vedno nimajo," so navedli.
Kot so pojasnili, so to pred mesecem dni na delovnem sestanku predstavili tudi svetovalki župana Mojci Kleva Kekuš, ki je zagotovila, da bo zahtevala vse potrebne informacije in bo o svojih izsledkih ter stališčih skupnosti poročala na naslednjem sestanku. Četrtkovega sestanka pa se, kot so navedli, ni udeležila in je svojo odsotnost opravičila.
Skupnost civilnih iniciativ in krajevnih skupnosti Koper od župana zahteva še, "da se odločno zavzame za trajno odpravo vinjet, in ne samo začasno".
Bržan je ob predstavitvi dopolnjenega osnutka prostorskega načrta za Mestno občino Koper februarja lani dejal, da so iskali razvojne priložnosti občine kot celote in opredelili širša območja z različnimi potenciali. Po koncu javne razgrnitve osnutka maja lani pa je povedal, da so dobili več kot 2000 pripomb, da bodo poslušali ljudi ter po izpeljanih strokovnih delavnicah razgrnili prilagojen načrt.
Komentiraj
Meni se res zdi čisto noro, koliko vpliva dajemo civilnim iniciativam, ker so običajno v resnici samo par posameznikov z resnimi težavami z duševnim zdravjem.
Kot spremljam po Sloveniji, se mi zdi, da so še najbolj uspešne tiste občine in župani, ki civilne iniciative najmanj upoštevajo. Upam, da bo Koper še naprej med njimi.
Zbrala se je cela vas in zacela kaj delat,recimo cistit,nabrat drva za vaski dom,posekat veje ob cesti...
Zdej to se smatra kot dediscina komunizma in sodobne iniciative pogosto udrihajo po svojih zupanih ali nadzorujejo gradnjo npr.zeleznice.
Zdej so bli clani izvoljeni ima kdo visji status al kr gres....bolj kot si zagret dlje prides?