MERCATOR TEHNIKA ODHAJA V ZGODOVINO? Zaprli bodo vse poslovalnice, zaposleni o tem obveščeni le pol ure pred uradno objavo

Slovenija

Mercator bo do konca letošnjega leta zaprl preostale fizične trgovine Mercator Tehnika. Trgovec se bo v skladu s strateško usmeritvijo namreč osredotočil na osnovne dejavnosti Poslovnega sistema Mercator. Vsem 439 zaposlenim v Mercator Tehniki bodo ponudili nova delovna mesta, so včeraj sporočili iz družbe. Mercator je leta temeljil na dobrem sodelovanju med vodstvom in zaposlenimi, trenutne prakse pa kažejo na resno krizo zaupanja, pa so v javnem pismu vodstvu družbe in njenim lastnikom, hrvaški Fortenovi, zapisali v Sindikatu delavcev trgovine Slovenije. Med drugim so jih zato pozvali k vzpostavitvi iskrenega in transparentnega socialnega dialoga.

"V izrazito konkurenčnem okolju, predvsem v trgovini z živili, je prav usmerjanje vseh procesov v osnovne dejavnosti izrazito pomembno in pomeni temelj nadaljnjega uspešnega razvoja podjetja s 75-letno tradicijo. Hkrati to pomeni osredotočanje na kupce osnovnih dejavnosti," so zapisali v sporočilu za medije.

Kot pravijo, so odločitev sprejeli na podlagi trendov na trgu, ko se vse več nakupov opravlja prek spletnih platform, tudi iz tujine, obstoječim formatom glede na potrebe različnih segmentov kupcev, potrebnih vlaganj v poslovne prostore in razmer na trgu dela. "Vsi ti trendi so se v preteklosti odražali tudi v poslovnih rezultatih Mercator Tehnike," so navedli.

Asortima ključnih programov, ki so že doslej predstavljali večino poslovanja Mercator Tehnike, bo po njihovih navedbah še vedno na voljo v večjih trgovinah Mercatorja.

V Mercator Tehniki je trenutno 439 zaposlenih, od tega 412 v maloprodaji in 27 v režiji. "Mercator bo poskrbel, da nihče od sodelavk in sodelavcev Mercator Tehnike ne bi izgubil delovnega mesta, vsem bo ponujeno novo delovno mesto. Vse aktivnosti pa v Mercatorju, kot vedno, usklajujejo tudi s socialnimi partnerji," so zapisali.

Poslovni prostori bodo v prihodnje na razpolago za nakup ali najem vsem zainteresiranim kupcem oziroma najemnikom, so še sporočili.

Mercator, ki je v lasti hrvaške skupine Fortenova, je lani ustvaril 1,3 milijarde evrov prihodkov od prodaje, kar je štiri odstotke več kot leto prej. Po predlanskih 12,2 milijona evrov čistega dobička je lansko leto sklenil s 47,8 milijona evrov izgube.

Družba je načrtovala prevzem konkurenčnega trgovca, Engrotuša, a je od posla odstopila. Kot je včeraj sporočila družba Tuš Holding, ki ima skupaj z družbo AH Invest 1 v lasti Engrotuš, jih je Mercator obvestil o odstopu od pogodbe, potem ko od varuha konkurence ni uspel pridobiti odobritve transakcije. Iz Mercatorja so sporočili, da ključni pogoji, ki jih predvideva pogodba, ne bodo izpolnjeni, zato so se odločili, da od pogodbe odstopijo.

Sindikat Mercator pozval k transparentnemu socialnemu dialogu

"Mercator je skozi desetletja zgradil svoj ugled kot 'najboljši sosed', pri čemer so imeli ključno vlogo zaposleni, ki so zvesto in predano sprejemali podjetje kot svoje. Poleg tega Mercator nosi tudi priznani status družini prijaznega podjetja, kar pa se, glede na nedavne dogodke, vse bolj postavlja pod vprašaj," je v pismu poudaril generalni sekretar sindikata Ladi Rožič.

Ladi Rožič

Kot je izpostavil, so nad načinom, kako se trenutno sprejemajo bistvene odločitve v Mercatorju, "globoko razočarani".

V tej luči je omenil enostranske odločitve o zaprtju poslovalnic Mercator Tehnike in Cash & Carry, o katerih so bili zaposleni obveščeni le pol ure pred uradno objavo. "To je očitno neskladno z zakonodajo, saj bi morale biti odločitve takega pomena predhodno usklajene s svetom delavcev," je podčrtal.

Obregnil se je tudi ob prikrito ukinjanje delavskih pravic. "Humanitarni sklad, ki je bil ustanovljen z namenom pomoči zaposlenim v izrednih življenjskih situacijah, kot so poplave, požari, hude bolezni ali smrt v družini, že dalj časa ne deluje," je razkril.

Rožič je izpostavil tudi ogrožanje delavskih standardov. Vzpostavlja se namreč pritisk, da bi bilo treba počitniške zmogljivosti, ki so bile do oktobra 2024 zagotovljene kot del standarda za zaposlene, prodati, v sindikatu pa menijo, da je treba o takih vprašanjih slediti slovenski zakonodaji, kar pomeni, da brez zelene luči sveta delavcev prodaje ne more biti.

Opozoril je še na ukinjanje varnostne službe. "Zaposleni se soočajo z vedno večjim številom napadov, prihaja pa tudi do fizičnih poškodb, kar je nesprejemljivo. Trgovke in trgovci so prepogosto prepuščeni sami sebi, ko pride do tovrstnih situacij," je povedal sindikalist.

Brez zadovoljnih in motiviranih zaposlenih Mercator po njegovih besedah ne bo mogel ohraniti ugleda in uspešnosti: "Kupci vse bolj prepoznavajo, da se za sijočo fasado skriva resno zanemarjanje socialnih pravic in vrednot, ki so bile ključne za Mercatorjev uspeh v preteklosti."

Vodstvo družbe in njene lastnike je zato pozval k vzpostavitvi transparentnega socialnega dialoga, k spoštovanju slovenske zakonodaje in socialnih standardov, oživitvi humanitarnega sklada in ohranitvi počitniških zmogljivosti, premisleku o nadaljnjih dejanjih, vzpostavitvi zadostnega števila varnostnikov ter zavedanju, "da ima tudi glas zaposlenih moč in da bo ignoriranje teh pozivov imelo posledice tako znotraj podjetja kot v javnem prostoru".

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
kokodek |  20 .11. 2024 ob  15: 25
vseved, socializma ni več, zato pa imamo izkoriščanje podplačanih delavcev, vse za dosego velikih dobičkov, ki gredo v žepe pohlepnim lastnikom!
vseved |  19 .11. 2024 ob  14: 44
Hej socializma ni več že 30 let.