OTROŠKE POČITNICE ZUNAJ DOMA: Pri nas jih zagotavlja 94 odstotkov gospodinjstev

Slovenija

Počitnice zunaj doma za vsaj en teden so lani v Sloveniji svojim otrokom zagotovili v 94 odstotkih gospodinjstev z otroki, starimi do vključno 15 let, kar je za tri odstotne točke več kot v letu 2014. Delež gospodinjstev, ki so vsem otrokom omogočila redne plačljive prostočasne dejavnosti, je leta 2024 znašal 72 odstotkov, kažejo podatki Sursa.

Dostopnost dobrin, kot so obutev, oprema za zunanje aktivnosti, igrače oz. igre in knjige se od leta 2014 do leta 2024 ni občutneje spremenila. Otroci, stari do vključno 15 let, so imeli opremo za zunanje aktivnosti na voljo v 98 odstotkih gospodinjstev, obutev ter igrače oz. igre za notranjo uporabo pa v 99 odstotkih, je Statistični urad RS (Surs) objavil na svoji spletni strani.

V 99 odstotkih gospodinjstev so otrokom lahko privoščili sadje, zelenjavo, mesne oz. enakovredne vegetarijanske obroke vsaj enkrat dnevno, kar se prav tako ni spremenilo v 10 letih. Nova oblačila za otroke, stare do vključno 15 let, si je lani lahko privoščilo 97 odstotkov gospodinjstev, kar je za tri odstotne točke več kot v letu 2014. V 10 letih je bila najbolj opazna rast v gospodinjstvih z dohodki, nižjimi od praga tveganja revščine (za sedem odstotnih točk več, na 95 odstotkov).

Delež gospodinjstev, ki so vsem otrokom omogočila redne plačljive prostočasne dejavnosti, se je med letoma 2014 in 2024 skupno povečal za štiri odstotne točke na 72 odstotkov. V gospodinjstvih z dohodki, nižjimi od praga tveganja revščine, je ta delež narasel za sedem odstotnih točk, s 50 na 57 odstotkov, v gospodinjstvih z dohodki nad pragom pa za dve odstotni točki, z 71 na 73 odstotkov.

Delež gospodinjstev, v katerih so vsi otroci občasno povabili prijatelje, da bi se skupaj igrali in kaj prigriznili, je bil 91-odstoten, kar je približno toliko kot leta 2014, ko je bil 92-odstoten. Pričakovano so bila tudi lani tovrstna druženja bolj dostopna otrokom iz gospodinjstev z dohodki, višjimi od praga tveganja revščine, in sicer je tam znašal 92 odstotkov, kot pa tistim iz gospodinjstev z dohodki pod tem pragom, kjer je bil 84-odstoten, kažejo podatki Sursa.

Za 71 odstotkov otrok, starih do vključno 15 let, so starši ali skrbniki lani ocenili, da je bilo njihovo splošno zdravstveno stanje zelo dobro, kar je bilo za tri odstotne točke manj kot v 2021, po drugi strani pa za sedem odstotnih točk več kot v 2017, ko so prav tako zbirali ta podatek. Četrtina staršev je zdravje svojih otrok ocenila kot dobro, trije odstotki pa kot srednje. Delež otrok v zelo dobrem zdravstvenem stanju je bil pri gospodinjstvih z najvišjimi dohodki 78 odstotkov, v gospodinjstvih z najnižjimi dohodki pa 68 odstotkov, še navajajo na Sursu.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija