Po napadu v Pekingu aretirali več deset ljudi

Kronika

Po ponedeljkovem napadu na trgu Tiananmen v Pekingu, v katerem je umrlo pet ljudi, so kitajske oblasti po navedbah aktivistov v provinci Xinjiang, kjer živijo pripadniki muslimanske manjšine Ujgurov, prijele 53 ljudi. Predstavnik Svetovnega ujgurskega kongresa je ob tem kitajsko vlado obtožil zaostrovanja "represije".

V ponedeljek je na trgu Tiananmen v množico zapeljal avtomobil, pri čemer so umrli trije potniki v vozilu - moški ter njegova žena in tašča - ter dva turista, Kitajec in Filipinka. 38 ljudi je bilo ranjenih.

Napad naj bi storilci po nekaterih poročilih pripravljali vse od septembra. Osem domnevnih napadalcev naj bi kupilo "tibetanske nože" in 400 litrov bencina, v hotelu v zahodnem delu Pekinga pa naj bi si najeli sobo. Za vse naj bi skupno odšteli 4860 evrov.

Kitajski državni mediji so poročali, da je šlo za teroristični napad.

Kitajski državni mediji so poročali, da je šlo za teroristični napad. Zanj naj bi bili odgovorni pripadniki Ujgurov iz nemirne avtonomne pokrajine Xinjiang. Visoki kitajski varnostni predstavnik Meng Jianzhu je v petek dejal, da je napad "iz ozadja" podpiralo Vzhodno Turkestansko islamsko gibanje (ETIM), ki deluje v centralni in zahodni Aziji.

ETIM, ki jo tako Združeni narodi kot ZDA uvrščajo med teroristične skupine, je militantna islamska organizacija, ki se zavzema za neodvisnost Xinjianga. Vendar pa so njena moč in morebitne zveze z globalnim terorizmom nejasne. Nekateri poznavalci trdijo, da Kitajska nevarnost te organizacije prikazuje kot pretirano, da bi upravičila stroge varnostne ukrepe v Xinjiangu. Tam mestoma prihaja do etničnih spopadov in protivladne nastrojenosti.