TO MORATE VEDETI, ČE ŽELITE LETOS KRESOVATI: Na Obali se dovoljen čas kurjenja razlikuje glede na občino

Koper

Prvomajske praznike vsako leto zaznamujejo kresovi po celotni Sloveniji. A kurjenje na prostem je lahko izredno nevarno, če ne upoštevamo vseh ukrepov.

Kot navaja Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje je potrebno upoštevati naslednje napotke, omejitve in prepovedi. Prostor okoli kurišča kresa mora biti očiščen vseh gorljivih snovi vsaj v obsegu enega metra od roba kresa, kres pa mora biti ves čas pod nadzorom odrasle osebe. Na javnih prireditvah s kresovanjem morajo biti zagotovljeni ustrezni ukrepi, predvsem požarna straža, ki jo lahko izvajajo le gasilci. Če pa požarna straža ni zagotovljena, mora biti kurišče kresa obdano z negorljivimi materiali, kot so pesek, kamni, opeka ali kovina.

Kresa se ob vetrovnem vremenu ne sme prižigati oziroma je treba kurjenje prekiniti, prepovedano je uporabljati nevarne, vnetljive in eksplozivne snovi ter kuriti odpadke, priporočljivo pa je uporabiti čim bolj suh les. Po končanem kurjenju je treba ogenj in žerjavico povsem pogasiti, priporočljivo je kurišče prekriti z negorljivim materialom.

Kresovanje je treba prijaviti

Prvomajsko kresovanje po določilih Zakona o javnih zbiranjih ni javna prireditev, izvajalec pa jo mora prijaviti na Gasilsko brigado Koper 05 663 28 30 ali na center za obveščanje 112. Prijavitelj kresovanja je dolžan zagotoviti požarno stražo, ki jo izvajajo gasilci. "Vsakdo, ki kuri v naravnem okolju je odgovoren za ustrezno ureditev kurišča," je še zapisano na spletni strani koprske gasilske brigade.

Obvezna prijava obsega podatke o prijavitelju, kot so ime in priimek, naslov ter dosegljiva telefonska številka in lokacijo ter čas kurjenja. Na območju Mestne občine Koper je kurjenje dovoljeno od sončnega vzhoda do sončnega zahoda, na območju Občine Izola pa od ponedeljka do četrtka ter v soboto ves dan oziroma začenši od sončnega vzhoda pa do sončnega zahoda, ob petkih od 14. ure naprej pa do sončnega zahoda in v nedeljo dopoldan, začenši od sončnega vzhoda pa do poldneva. V Občini Piran je kurjenje z odprtim ognjem dovoljeno vsak dan med 8. in 18. uro.

Kako ukrepati ob požarih v naravi?

Kurjenje je prepovedano v bližini gozda, v času razglašene velike ali zelo velike požarne ogroženosti, v bližini strnjenega naselja, prometne ceste ter ob močnem vetru.

Pred pričetkom je potrebno ustrezno urediti kurišče, ki mora biti obdano z negorljivim materialom ter v okolici očiščeno gorljivega materiala. Gasilci odsvetujejo uporabo vnetljivih tekočin za vžig, kot so npr. bencin, nafta, ter ne kurite materialov, ki sproščajo strupen in gost črn dim kot npr. gume in električni kabli. Priporočljivo je, da imate v neposredni bližini gasilni aparat (S-6), vedro vode ali vrtno cev za primer gašenja začetnega požara.

Če kres povzroči požar v naravnem okolju, je treba na telefonsko številko 112 takoj obvestiti pristojni regijski center za obveščanje, ki bo na mesto požara napotil krajevno pristojne gasilske enote.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija