EVROPSKI DAN POMORSTVA: Dejavnost, ki je najbolj zaznamovala Evropo in zahodni civilizacijski svet

Koper

20. maj je med drugim tudi evropski dan pomorstva. Evropska unija ga je razglasila leta 2008, da bi okrepila zavedanje o pomenu te dejavnosti. V EU se namreč po morju prepelje več kot dve tretjini vsega blaga. Posebnih dogodkov za obeležitev dneva v Sloveniji ni, saj marca obeležujemo poseben slovenski dan pomorstva.

Ob evropskem dnevu pomorstva običajno sicer poteka tudi dvodnevno srečanje predstavnikov evropske pomorske skupnosti. Letos bo 24. in 25. maja v francoskem Brestu.

V Sloveniji danes posebnih prireditev medtem ni. Pri nas obeležujemo tudi slovenski dan pomorstva. Ta je 7. marca, v spomin na dan, ko je bila leta 1991 sprejeta resolucija o pomorski usmeritvi Slovenije. Takrat pripravijo tudi slovesnost.

Sovpada pa evropski dan pomorstva letos s pristaniškim dnevom v Kopru, s katerim Luka Koper obeležuje 66. obletnico ustanovitve. Med 10. in 17. uro bodo potekali brezplačni vodeni ogledi pristanišča z avtobusi, s kolesi ali z ladjo. Izhodiščna točka za vse izlete bo potniški terminal, kjer bo potekal tudi spremljevalni program.

Statistični urad je sicer ta teden objavil, da v EU pomorski promet predstavlja 68 odstotkov vsega blagovnega prometa v EU, v Sloveniji pa je ta delež 11-odstoten.

Po podatkih urada je bilo v 2021 v EU pretovorjenih 3,5 milijarde ton blaga. Količina se je od leta 2012 do 2021 v EU povečala za sedem odstotkov, v Sloveniji pa za 18 odstotkov.

Od vsega blaga, pretovorjenega v uniji, je bilo 35 odstotkov tekočih tovorov, 25 odstotkov kontejnerjev, 21 odstotkov razsutih tovorov in 13 odstotkov tovora na vozilih. V edinem slovenskem pristanišču medtem prevladujejo kontejnerji, ki predstavljajo 45 odstotkov vsega tovora.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija