Univerza na Primorskem vabimo na letošnje drugo predavanje v ciklu Famnitovih Bioloških večerov niza 2024/25.
'DIVJE RASTOČE GLADIOLE (MEČKI) V SLOVENIJI': UP vabi na drugo predavanje FAMNITovih bioloških večerov 2024/25
Koper
Predavanje z naslovom "Divje rastoče gladiole (mečki) v Sloveniji" bo izvedla Tina Rojko z Zavoda Republike Slovenije za Varstvo Narave (ZRSVN).
Predavanje bo potekalo v torek, 12. novembra, ob 19. uri, preko videokonferenčnega orodja ZOOM.
Tinina ljubezen do narave in rastlin se je začela že v mladostnih letih, njena prava biološka pot pa se je začela s študijem biologije na Fakulteti za naravoslovje in matematiko na Univerzi v Mariboru. Svojo študijsko pot je nadaljevala na podiplomskem študiju na Biotehniški fakulteti v Ljubljani, kjer je lani decembra (2023) magistrirala iz ekologije in biodiverzitete. Po študiju se je zaposlila v Mariboru na območni enoti Zavoda RS za varstvo narave. V prostem času rada tereni po Sloveniji, obiskuje visokogorja in se ukvarja z različnimi športi.
V flori Slovenije je rod mečkov (Gladiolus, Iridaceae) zastopan s štirimi karizmatičnimi, močno ogroženimi in zavarovanimi vrstami, med katerimi še zmeraj velikokrat prihaja do negotovosti ob določevanju vrste. Tovrstna nejasnost odpira vrata številnih vprašanj o stanju vrst, njihovem pojavljanju in zanesljivosti navedb o vrstah iz herbarjiskega materiala. V sklopu predavanja bomo izvedeli kako je z mečki v Sloveniji in se še posebej posvetili našima najbolj razširjenima vrstama mečkov (močvirski in ilirski meček).
Celoten program letošnjih bioloških večerov z ZOOM povezavo je dostopen tukaj.
Če ste prvo predavanje z naslovom "Should I stay or should I go now? Seasonal space use of loggerhead sea turtle in the Adriatic sea" zamudili, si ga zdaj lahko ogledate tukaj.