Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon je danes odločno odsvetoval vojaško posredovanje v Siriji in opozoril, da bi napad lahko še povečal sektaško nasilje v državi, ki že sedaj trpi eno največjih humanitarnih kriz v novejši zgodovini.
V govoru na humanitarnem srečanju ob robu srečanja držav G20 je Ban svetovne sile pozval, naj premagajo svoje razlike glede sirskega konflikta in se dogovorijo o nujnih ukrepih za pomoč sirskemu prebivalstvu.
"Moram opozoriti, da bi lahko vojaško posredovanje povzročilo resne in tragične posledice ter še povečalo grožnjo nadaljnjega sektaškega nasilja," je povedal Ban.
Poudaril je pomen preprečitve "nadaljnje militarizacije konflikta"
Približno tretjina sirskega predvojnega 20,8-milijonskega prebivalstva je pred konfliktom pobegnila v tujino ali pa je notranje razseljena, so pokazali podatki agencije ZN za begunce.
"Medtem ko nekateri bežijo iz države, se drugi poženejo v boj," je dejal Ban in poudaril pomen preprečitve "nadaljnje militarizacije konflikta" in nadaljevanja iskanja politične rešitve. Ob tem je Ban pozval še k enotnosti pri zagotovitvi humanitarne pomoči za sirsko prebivalstvo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Zmanjkuje hrane
Pomanjkanje sredstev ogroža begunce v sosednjih državah. Med drugim naj bi v Libanonu zalog hrane zmanjkalo v roku nekaj dni, v Jordaniji pa v roku dveh tednov, je zatrdil Ban.
Predstavniki držav G20 se te dni sicer mudijo v ruskem Sankt Peterburgu na srečanju, na katerem se poleg svetovnih gospodarskih tem voditelji dotikajo tudi sirske krize, a so države zelo razdeljene in niso dosegle enotnega stališča glede vojaškega posredovanja pod vodstvom ZDA.