NAPOVEDI, KAKŠNA POMLAD NAS ČAKA: Bo mrzla ali topla?

Svet

Letošnja pomlad bo razmeroma topla z običajno količino padavin za ta letni čas, napoveduje vremenski portal Severe Weather Europe. Vsaj zaenkrat kaže tako. Meteorološka pomlad traja tri mesece in zajema marec, april in maj. Po napovedih lahko pričakujemo precej dinamično vreme, ki bo vključevalo vplive La Nina. La Nina je pojav nasproten pojavu El Nino. Nastane, ko močan veter razpiha tople površinske vode v delih Tihega oceana in na površje pride hladnejša voda. V različnih delih sveta lahko povzroči močne vetrove in padavine ter zniža temperature.

Trenutno je območje višjega zračnega pritiska nad severnim Atlantikom, zahodno od Irske in Združenega kraljestva. Območje nizkega zračnega tlaka leži nad skrajnim severom in Sredozemljem. Ker se visokotlačni sistemi vrtijo v smeri urinega kazalca, nizkotlačni pa v nasprotni smeri, to pomeni severni tok čez zahodno in zahodno srednjo Evropo. In severni tok pozimi lahko pomeni nižje temperature.

Temperature, nižje od običajnih, so v Združenem kraljestvu in v večjem delu zahodne ter zahodno srednje Evrope. To je posledica severnega toka. Proti vzhodu so temperature višje od običajnih. Na splošno je ta temperaturna anomalija zelo podobna zimskim napovedim, ki so bile objavljene pred začetkom zime.

Če pogledamo padavine v tem obdobju, jih je več nad severnimi deli Evrope in južnimi deli pod območjem nizkega zračnega tlaka. Običajne ali nekoliko manjše količine padavin so bile izmerjene v delih srednje in skrajne jugozahodne Evrope.

Eden od pomembnih gonil letošnje zimske sezone je dogodek La Nina v tropskem Tihem oceanu. Čeprav se je v zadnjih dveh mesecih krepil, še ni neposrednih pokazateljev, kako močno vlogo ima na vreme v Evropi v sezoni 2024/2025. Površinske vode v tropskih pacifiških regijah so hladnejše od običajnih. To je dogodek La Nina, ki sega daleč čez osrednji in zahodni ekvatorialni Tihi ocean, poganjajo pa ga pasati.

Za februar napovedi kažejo večinoma višji pritisk s središčem nad srednjo in zahodno srednjo Evropo. V skrajnem severnem Atlantiku je območje nizkega zračnega tlaka, ki se približuje Združenemu kraljestvu in severozahodni Evropi, kar bi središče visokega zračnega tlaka postavilo bolj proti vzhodu. Treba pa je upoštevati, da je pod močnim območjem visokega zračnega tlaka verjeten pojav inverzije, ki lahko prinese nižje temperature v najnižje lege srednje in zahodne Evrope.

Za letošnjo pomlad kaže, da bo bolj toplo in milo vreme bolj verjetno v vzhodnem in vzhodno srednjem delu Evrope. Več padavin bi lahko imeli v jugozahodnih, osrednjih in delno severnih krajih. To nakazuje, da se model nanaša na območje z nižjim zračnim tlakom nad jugozahodno Evropo, čeprav le rahlo. V kombinaciji z nižjimi temperaturami to vpliva tudi na možnost sneženja zgodaj spomladi.


Čeprav je pomlad na splošno znana kot začetek toplejšega dela leta, lahko še vedno poskrbi za snežne padavine, zlasti marca

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija