NENAVADEN UKREP: Župan želi vse pse genetsko registrirati, bo to zaleglo?

Svet

Nenavaden ukrep, s katerim naj bi zbrali genetski material vseh psov, je sprejel župan francoskega mesta Beziers nedaleč od Montpelliera. Odlok predvideva obvezen odvzem sline psom, s čemer bi ugotovili njihov DNK, takšna genetska registracija pa bi omogočila, da bi lahko ugotovili tudi, komu pripadajo iztrebki na mestnih ulicah. In seveda pridobili ključen podatek: kdo je neodgovoren lastnik, ki za svojim psom ni počistil. Mesto je razdeljeno: nekateri nov odlok podpirajo, drugi menijo, da gre za zapravljanje davkoplačevalskega denarja in da ne bo učinka.

Tako bodo vsi lastniki psov dolžni občini posredovati vzorec sline svojih štirinožnih prijateljev. Cilj je ustvariti posebno datoteko, na osnovi katere bodo lahko v laboratoriju ugotavljali, komu priprada pasji kakec in kdo je lastnik tega psa. Ta poskus se bo začel septembra z dvodnevnim oralnim vzorčenjem psov, ki prebivajo v mestnem središču, organizirala in finančno podprla pa ga bo mestna hiša. 

Župan Robert Ménard je prepričan, da bo s tem ukrepom mesto odrešil pasjih iztrebkov, ki jih niso uspeli zmanjšati ne z delitvijo brezplačnih vrečk ne z izobraževalnimi kampanjami. 

Vendar vsi ne delijo županovega navdušenja nad to idejo. Pravzaprav je mesto dodobra razdeljeno. Za nekatere je to dober ukrep, drugi menijo, da je to estremistično in se čudijo, kako je mogoče, da je kaj takega sploh ustavno. Sprašujejo se tudi, ali bodo tudi turisti in drugi obiskovalci morali oddati vzorec sline svojega psa.

Menard je sicer ta ukrep že poskusil uvesti v svojem prejšnjem mandatu, vendar je bil sprožen pravni postopek, ki se je zaključil z razveljavitvijo odloka. Župan Béziersa tokrat pravi, da je ustregel tudi dvomljivcem: "Spremenili smo več bistvenih stvari: ukrep velja za določeno obdobje do leta 2025, delovanje pa smo omejili na središče mesta. In to ni več globa za kršitelje, temveč čistilnica. 122 evrov za katerega koli lastnika psa, čigar DNK se bo ujemal z DNK krivdno potrjenega," zagotavlja župan po poročanju francoskega Le Point.

To sicer ni prvi ukrep te sorte. Podoben sistem so že uvedli v nekaterih španskih mestih. Tako naj bi se v Malagi iztrebki na ulicah zmanjšali, a ne drastično. Nekaj ​​podobnega že obstaja tudi v Italiji v kraju Malnate v provinci Varese, medtem ko bodo tak sistem uvedli drugo leto tudi v avtonomni provinci Bolzano, proučuje pa ga tudi Genova.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
ZigaZois |  20 .07. 2023 ob  08: 37
Pravilno.
To bi morali tudi pri nas uvest. Za tiste, ki psa ne bi registrirali pa kazen najmanj 5.000 €. Tako bi imeli tudi mi čiste ulice.
Saj večina pobira sledi svojih psov po ulicah a so žal tudi taki, ki pustijo na ulici, avti s kolesi razmažejo, sonce posuši in mi to vdihavamo v prašni obliki.
Zato podpiram tak ukrep in visoke kazni za nedisciplinirane lastnike.
mozartkugeln |  19 .07. 2023 ob  15: 47
-4
Kaj ti delaš?

Ma nič fina službica, DNK testiram pasje govno za gradsku čistoću
IndiSat |  19 .07. 2023 ob  15: 24
Tip je debil