Podjetji Pfizer in BioNTech svoje cepivo proti covidu-19 zdaj testirata tudi na otrocih, starih od šest do enajst let. Prve testirane osebe so prve odmerke cepiva prejele v četrtek, a testiranje je šele v prvi fazi, so za nemško tiskovno agencijo dpa danes potrdili pri BioNTechu. Cepivi Pfizer/BioNTech in Moderne proti covidu-19 sta učinkoviti tudi pri nosečnicah in doječih materah, njihova protitelesa pa se potem lahko prenesejo na dojenčke, kaže raziskava, objavljena v četrtek v znanstveni ginekološki reviji American Journal of Obstetrics and Gynecology.
PFIZERJEVO CEPIVO JE UČINKOVITO TUDI PRI NOSEČNICAH: Testirati so ga začeli še pri otrocih, mlajših od 11 let
Svet
Če bo šlo vse po načrtih in se bo cepivo izkazalo kot varno in učinkovito tudi pri mlajših, bi lahko ustrezno dovoljenje zanj pridobili nekje v začetku prihodnjega leta, so še sporočili v podjetju. Testiranje izvajajo v Evropi in ZDA, zajelo pa naj bi okoli 4500 otrok.
Že v tretji fazi je medtem testiranje cepiva pri mlajših med 12. in 16. letom starosti, s katerim sta podjetji začeli lani jeseni. V tej raziskavi sodeluje 2259 otrok, rezultate, ki naj bi bili obetavni, pa naj bi objavili v kratkem, poroča dpa.
Obenem podjetji že načrtujeta tudi skorajšnji začetek testiranja cepiva pri otrocih, starejših od šest mesecev.
"Mlajši otroci, ki predstavljajo velik del svetovnega prebivalstva, igrajo odločilno vlogo v našem boju proti covidu-19," so poudarili pri BioNTechu.
Trenutno ima cepivo Pfizerja in BioNTecha v EU pogojno dovoljenje za uporabo pri osebah, starejših od 16 let.
Raziskave so pokazale, da je cepivo Pfizer/Biontech in cepivo Moderne učinkovito tudi pri nosečnicah
Znanstveniki bolnišnic Massachusetts General ter Brigham and Women's, Inštituta Ragon pri MGH ter univerz MIT in Harvard so študijo izvedli na primeru 131 žensk, ki so bile cepljene s cepivi Pfizer/BioNTech ali Moderne. 84 jih je bilo nosečih, 31 jih je dojilo, 16 pa ni bilo ne nosečih ne doječih. Študijo so izvajali med 17. decembrom lani in 2. marcem letos, povzema ameriška mreža CNN na svoji spletni strani.
Pri nosečnicah in doječih materah se je po cepljenju razvila približno enaka količina protiteles v primerjavi z ženskami, ki niso bile noseče. Količina protiteles je bila tudi znatno večja od tiste, ki jo običajno izmerijo pri nosečnicah, ki zbolijo za covidom-19, so ugotovili znanstveniki.
"Kot kaže, so ta cepiva očitno zelo učinkovita pri teh ženskah," je rezultate komentirala raziskovalka Inštituta Ragon, Galit Alter. Poleg tega so znanstveniki tudi ugotovili, da so nosečnice oz. doječe matere protitelesa na covid-19 prenesla tudi na svoje dojenčke. Protitelesa so potrdili tako v mleku kot v placenti, še navaja CNN.