Tako zagovorniki kot nasprotniki novele zakona o vodah so na včerajšnjem predreferendumskem soočenju na TV Slovenija poudarjali pomen varovanja voda - a zagovorniki so trdili, da bo novela vodo bolje varovala, nasprotniki pa, da jo bo ogrozila. Več neopredeljenih organizatorjev kampanje se referenduma ne bo udeležilo.
PREDREFERENDUMSKO SOOČENJE: Pomen varovanja voda so poudarjali tako zagovorniki kot tudi nasprotniki novele
Slovenija
V soočenju ni sodeloval minister za okolje in prostor Andrej Vizjak, je imel pa na začetku možnost odgovoriti na nekatera vprašanja, ki so se pojavila v referendumski kampanji. Tako je med drugim poudaril, da novela na priobalih zemljiščih ne bo več dopuščala gradnje objektov zasebne rabe, bo pa dovolila gradnjo enostavnih objektov in objektov javne rabe (med slednjimi so hoteli, restavracije, trgovine ...), pri čemer pa ti objekti ne bodo smeli poslabšati stanja voda ali poplavne varnosti oz. vplivati na pitno vodo. "Skrb, da bi se kakorkoli poslabšalo stanje voda ... je izmišljotina nasprotnikov novele," je poudaril.
Minister je priznal, da bi lahko bila javna obravnava predloga novele daljša, skrajšani postopek pa da so predlagali, ker so si želeli čimprejšnjo uveljavitev novele zaradi določb, da se bo lahko javno službo vzdrževanja vodotokov financiralo tudi iz sklada za vode.
Zagovorniki novele - koalicijski poslanci Andrej Černigoj (NSi), Bojan Podkrajšek (SDS) in Gregor Perič (SMC) - so podobno izpostavili, da bo novela dodatno omejila gradnjo objektov glede na veljavni zakon ter zagotovila boljše varovanje voda in s tem pitne vode. Poudarjali so, da bo o omenjeni gradnji odločala stroka v okviru direkcije za vode. Perič je tudi poudaril, da so, če si želimo razvoja, nujni kompromisi, lahko pa se odločimo, da se na teh območjih nič več ne gradi.
Zagovorniki so tudi ocenjevali, da je pomembna tema vode spolitizirana ter da gre dejansko za delitev na to, ali so ljudje za ali proti vladi.
Nasprotniki novele - v soočenju je sodelovalo 25 predstavnikov med drugim nevladnih organizacij, društev, posameznikov in opozicijskih poslancev - so med drugim poudarjali, da je novela škodljiva, ker da bo omogočila gradnjo na priobalnih zemljiščih, kar bo ogrozilo površinsko in podtalno vodo ter s tem tudi pitno vodo. Mlajši predstavniki so izstavili, da je njihova prihodnost že sicer negotova in ogrožena ter da ne želijo, da bi bila ogrožena še prihodnost voda.
Noveli nasprotuje vsa stroka, so poudarili nasprotniki novele in dodali, da bi jo, če bi bila novela res tako dobra, kot trdi minister, stroka zagovarjala, tako pa jo le politiki. Tako je denimo Filip Dobranič (inštitut Danes je nov dan) menil, da bi vlada pri pripravi novele ravnala drugače, če bi imela dobre namene, Gaja Brecelj (organizacija Umanotera) je ocenila, da bodo gradnje uničile možnost razvoja zelenega turizma, Živa Kavka Gobbo (društvo Focus) je opozorila, da je javno dobro zdravo okolje, javna raba pa je tudi zasebni hotel, ki lahko zaračuna dostop do vode, Uroš Macerl (društvo Eko krog) je menil, da je obljubljenih veliko varovalk, a da tisti s kapitalom pridejo do potrebnih dovoljenj. Opozicijska poslanca Brane Golubović (LMŠ) in Matej Tašner Vatovec (Levica) ter predstavnika parlamentarnih strank Jernej Pavlič (SAB) in Neva Grašič (SD) so poudarjali, da je zakon slab in da je treba reči ne politiki sedanje vlade.
V soočenju so sodelovali tudi predstavniki organizatorjev kampanje, ki niso opredeljeni za ali proti noveli, svojim članom pa svetujejo naj glasujejo po svoji vesti. Nekdanji poslanec Zvonko Lah (društvo Zelena akademija Slovenije) je med drugim pozdravil dodatna sredstva za vzdrževanje vodotokov in poudaril, da se v zadnjih letih ni naredilo dovolj za zagotavljanje pitne vode vsem. Sam se referenduma verjetno ne bo udeležil, prav tako ne bo glasoval Nejc Škof (društvo Mladi zeleni Slovenije), ki je med drugim ocenil, da je med kampanjo veliko populizma in zavajanja, zakon pa da bi bilo treba še izboljšati. Bo pa na referendumu proti Nada Pavšer (stranka Zeleni Slovenije), ki ne podpira nadaljnje pozidave priobalnih območij.