Jakič: Vojska je bila pravočasna

Slovenija

Minister za obrambo Roman Jakič je na današnjem odboru za obrambo ocenil, da se je Slovenska vojska (SV) v sistem reševanja posledic vremenske ujme vključila pravočasno. Po njegovi oceni bo sicer potrebno opraviti analizo delovanja celotnega sistema civilne zaščite in reševanja v takih primerih in po potrebi narediti ustrezne spremembe.

Jakič je na odboru, kjer je predstavil poročilo o odpravljanju posledic vremenske ujme, povedal, da je načelnik generalštaba SV Dobran Božič že v soboto, 1. februarja, vsem enotam izdal povelje, naj bodo pripravljene in na razpolago Civilni zaščiti, pri samem odpravljanju posledic pa je sodelovalo okoli 3000 vojakov. Vojska je dala na razpolago tudi vsa materialna sredstva, ki jih je mogoče uporabiti, med drugim tudi 100 agregatov in 27 valukov.

Po Jakičevem mnenju bo treba v prihodnje narediti nekatere analize, ki bi pokazale morebitne napake v sistemu zaščite in reševanja, da bi lahko napake odpravili. Med drugim bi morale analize po njegovih besedah tudi pokazati, ali so se posamezne lokalne skupnosti odzvale dovolj hitro in ali so dovolj hitro zaprosile za pomoč.

Matej Tonin (NSi) je v zvezi s tem opozoril, da so nekateri župani zaprosili za pomoč, predvsem ker so potrebovali agregate, vendar se Civilna zaščita ni odzvala. Kot je dejal, je to povedal zato, da morda tudi Civilna zaščita pogleda, kje je prišlo do komunikacijskega šuma. Sicer pa je Tonin ocenil, da so občinski štabi Civilne zaščite dobro delovali tam, kjer imajo mlade poveljnike, veliko slabše pa tam, kjer poveljniki svojo funkcijo opravljajo 15 ali več let.

Jerko Čehovin (PS) je ocenil, da so bile reakcije lokalnih oblasti na ujmo zelo različne. Opozoril je, da je celoten sistem organiziran odspodaj navzgor. Ker se lahko včasih kakšna lokalna skupnost ne odzove primerno, bi zato po njegovem veljalo razmisliti o tem, da bi se kakšna stopnja lahko kdaj tudi preskočila.

Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je na seji, ki še traja, postregel z nekaterimi aktualnimi podatki. Kot je dejal, je trenutno brez elektrike še okoli 6500 gospodinjstev, od tega največ na območju Elektra Ljubljana. V gozdovih je po grobih ocenah poškodovanih okoli štiri milijone kubičnih metrov lesne mase, številka pa bo verjetno še višja. Tako bo škoda v gozdovih znašala okoli 200 milijonov evrov.

Jakič pa je še povedal, da so poleg številnih držav pomoč danes prispevale tudi ZDA, ki so posodile 22 agregatov. Te je posodila ameriška vojska, nastanjena v Italiji.

Deli novico:

Drago  |  12 .02. 2014 ob  18: 24
Tovariš Jakič ti, ki si bil neki kvazi veliki mirovnik in pobudnik za ukinitev vojske nisi bil v letu dni sposoben drugega kot poslati na izlet ladjo Triglav, ki za ceno pol miliona eur ni rešila na jugu Italije niti enega begunca in nisi bil sposoben izvežbati vojsko za delovanje v času naravnih nesreč. Žal jih nisi naučil niti varnega ravnanja z motorno žago.
Verjetno bo naša vojska poklicala gasilce, da jih rešijo z motorkami, če jim bo sovražnik preprečil pot z bukovimi in smrekovimi hlodi.
Mirovnik pa taki!
ike |  11 .02. 2014 ob  20: 14
vojska je bila mogoče pravočasna, ma ti s tvojimi povelji nisi bil pravočasen, dragi minister.