Današnji rušilni potres na območju Petrinje na Hrvaškem je po zadnjih podatkih zahteval najmanj šest smrtnih žrtev. V Petrinji je umrla 12-letna deklica, na območju Gline pa štiri osebe, poročajo hrvaški mediji. Ranjenih je najmanj 20 ljudi, med njimi dve osebi huje. Reševalni psi so v ruševinah Petrinji našli dve osebi, ki sta potres preživeli.
POTRES ZAHTEVAL NAJMANJ ŠEST SMRTNIH ŽRTEV: Reševalni psi so v ruševinah našli dva preživela
Kronika
Potres z magnitudo 6,4 je območje južno od Zagreba stresel okoli 12.20. Po podatkih Evropsko-sredozemskega seizmološkega centra (EMSC) je bilo žarišče potresa 44 kilometrov jugovzhodno od Zagreba in 12 kilometrov zahodno od Siska. Potres je trajal okoli 20 sekund, čutilo ga je okoli šest milijonov ljudi.
Potres je povzročil veliko gmotno škodo v Petrinji, kjer se je porušilo več zgradb. Ulice so polne ruševin, številne zgradbe so poškodovane, reševalci iščejo preživele. "Kot v Hirošimi, polovice mesta ni več," je razmere opisal župan.
V mesto sta se kmalu po potresu odpravila tudi hrvaški premier Andrej Plenković in predsednik države Zoran Milanović.
Plenković je dejal, da so v sisaško-moslavško županijo napotene vse pristojni službe, da bi pomagale prizadetim prebivalcem. "Tu so vojska, policija, civilna zaščita, gasilci, službe nujne pomoči prihajajo iz Zagreba, iz Splita prihaja gorska reševalna služba, po njih so šli vojaški helikopterji," je dejal v izjavi za medije.
Dejal je, da bo treba najti namestitev za občane, ki so ostali brez hiš in stanovanj. "Prišli bodo zabojniki, del ljudi bomo morali umakniti iz Petrinje, ker tukaj ni varno," je dodal.
Milanović je dejal, da lahko vojašnica v Petrinji sprejme več sto ljudi, ki bodo potrebovali namestitev. Ob tem je napovedal, da bo mesto obnovljeno z evropskimi sredstvi.
O stanju v Petrinjski bolnišnici in vrtcu redno poročajo hrvaški mediji. Posebno tragični pa so prizori direktnega prenosa novinarke medijske hiše N1. V ozadju lahko slišimo krike bolečin in šoka staršev. Na posnetek naj bi, vsaj zvočno, ujeli trenutek, ko so starši izvedeli, da je njihova hči v potresu izgubila življenje.
Izuzetno su bolne ove scene u Petrinji, izgleda da je zemljotres pogodio vrtić i bolnicu. Zvuci patnje i šoka roditelja izazivaju veliki bol i tugu. Molimo se da je žrtava što manje i da nećemo čuti da je još dece izgubilo život. pic.twitter.com/5oCvTeglNd
— Sergej Dojcinovic (@sergdojc) December 29, 2020
Župan Petrinje Darinko Dumbović je novinarjem potrdil, da je v potresu umrla 12-letna deklica. Podžupanja mesta Glina Branka Bakšić Mitić pa je za hrvaške medije najprej sporočila, da je v kraju Majske Poljane v bližine Gline umrl 20-letni moški, na katerega se je porušila hiša. Na to je obvestila, da so v ruševinah vaških hiš našli še tri mrtve, medtem ko so eno žensko rešili, poročajo hrvaški mediji.
V bolnišnici v Sisku so potrdili, da so oskrbeli 20 poškodovanih v potresu, med katerimi sta dve osebi huje poškodovani. Nekatere poškodovance so prepeljali v zagrebške bolnišnice, nekatere odpustili v domačo oskrbo. Zaradi v potresu poškodovane bolnišnice bodo morali tudi del bolnikov, posebej bolnike s covidom-19, premestiti v zagrebške bolnišnice.
PVRH @AndrejPlenkovic: Izražavam sućut obitelji djevojčice koja je izgubila život u ovoj tragediji te se nadam da će broj žrtava biti što manji. Sve su službe na terenu, rade neumorno i zahvaljujem se svima na njihovom trudu i požrtvovnosti uime #VladaRH. pic.twitter.com/SVwxUCkhei
— Vlada Republike Hrvatske (@VladaRH) December 29, 2020
Na območje Petrinje medtem prihajajo reševalne ekipe iz vseh delov Hrvaške. Pri odstranjevanju ruševin pomagajo tudi hrvaški vojaki. Reševalci so v ruševinah zgradb v Petrinji našli dve osebi, ki sta preživeli potres, je potrdil pomočnik hrvaškega notranjega ministra Damir Trut. Med njimi je tudi ženska, ki je zaposlena v mestni upravi. Psi iščejo preživele na še treh lokacijah, je dodal Trut.
Medtem na Hrvaškem poteka tudi solidarnostna akcija. Številna podjetja pošiljajo najnujnejše potrebščine v Petrinjo, kot sta voda in hrana, lastniki hotelov in apartmajev ponujajo namestitev prizadetim, ki so ostali brez strehe nad glavo. Tudi člani navijaških skupin se organizirano odpravljajo v Petrinjo, da bi pomagali odstranjevati ruševine.