VESOLJE OPAZOVALI S TELESKOPOM V ČILU: Dijaki so v Ajdovščini brusili svoja znanja v astronomskih opazovanjih (FOTO)

Slovenija

Na Fakulteti za naravoslovje Univerze v Novi Gorici v Ajdovščini se danes zaključuje poletna šola astronomije GoChile, na kateri 16 dijakov in dijakinj iz cele Slovenije brusi svoja znanja v astronomskih opazovanjih. Pod vodstvom profesionalnih astronomov so vesolje opazovali s prvim slovenskim teleskopom v Čilu in pripravili raziskovalne projekte.

Cilj poletne šole je, da dijaki in dijakinje en teden s pomočjo izkušenih astronomov in astronomk zelo intenzivno študirajo astronomijo. V enem tednu so se tako naučili, kako opazovati nočno nebo z uporabo daljinsko vodenega teleskopa GoChile, edinega slovenskega teleskopa na južni polobli, pa tudi, kako analizirati pridobljene podatke in jih ustrezno predstaviti, je za STA pojasnil soorganizator poletne šole, astrofizik Jure Japelj.

"Pravzaprav dobijo vpogled v pravo delo znanstvenika in spoznajo, da v resničnem življenju ne poteka vse popolno kot v šoli, ampak gre včasih lahko tudi kaj narobe," je dejal.

V okviru opazovalno-raziskovalnih projektov so udeleženci med drugim lahko opazovali prehode eksoplanetov oz. planetov, ki krožijo okoli drugih zvezd izven našega Osončja, iskali slovenske asteroide, merili razdalje do planetarnih meglic in lovili zvezdne eksplozije. Poleg opazovalnih projektov so svoje znanje nadgrajevali s predavanji znanstvenikov in znanstvenic o kozmologiji, pritlikavih zvezdah in astrofotografiji.

Po mnenju dijaka Primoža Markoviča je poletna šola astronomije edinstvena izkušnja. "Doma lahko gledaš v papir in predeluješ kakšno teorijo o vesolju, nimaš pa vedno na voljo takega teleskopa, s katerim lahko opazuješ ne le zvezde, ki se jih vidi s prostim očesom, temveč tudi druge objekte," je povedal.

Zakljucne predstavitve 3. poletne sole astronomije GoChile Bravo vsem udelezencem in udelezenkam, mentorjem in...

Objavil/a GoChile dne Sobota, 31. avgust 2024

Kot je dodal, mu je od poletne šole še posebej ostalo v spominu dejstvo, da je v astronomiji tudi veliko improvizacije. "Nikoli ne veš, kdaj se bodo med opazovanjem vesolja v zadnjem trenutku pojavili oblaki, zaradi katerih boš moral spremeniti svoje načrte. Pomembna je torej iznajdljivost, da tudi v tem primeru še vedno nekaj narediš oz. pridobiš kakšne podatke," je dejal.

O astronomskih opazovanjih se je veliko naučila tudi dijakinja Žana Verbič. "Všeč mi je bilo, da sem se naučila uporabljati teleskop GoChile. Menim namreč, da je v učnem procesu večkrat poudarek zgolj na teoriji in računanju, umanjka pa praktičnega dela. Poletna šola astronomije pa te dejansko sooči z resničnimi znanstvenimi problemi in to je tisto, kar me je res navdušilo," je poudarila.

Četrti dan 3. poletne šole astronomije GoChile se je zaključil (kako drugače kot) z opazovanjem nočnega neba: zvezde,...

Objavil/a GoChile dne Sreda, 28. avgust 2024

GoChile je sicer izobraževalni projekt, ki ga vodita Fakulteta za naravoslovje Univerze v Novi Gorici in astronomska revija Spika. V okviru projekta so leta 2021 v Čilu, na observatoriju El Sauce na nadmorski višini 1560 metrov, postavili dva daljinsko vodena teleskopa, združena pod imenom GoChile, ki tako stojita nedaleč od velikih svetovnih observatorijev, kot sta na primer Gemini South, CTIO in Observatorij Vere Rubin. Observatorij in vsa opazovalna oprema so popolnoma avtomatizirani in omogočajo enostavno upravljanje iz Slovenije.

Kot je pojasnila astrofizičarka Andreja Gomboc s Fakultete za naravoslovje Univerze v Novi Gorici, teleskop GoChile leži na eni od lokacij z najboljšimi opazovalnimi razmerami na Zemlji. "Na tem mestu je zelo malo svetlobnega onesnaženja, več kot 300 jasnih noči na leto, mirno ozračje in malo vlažnosti v zraku pa zagotavljajo nemoteno izvajanje astronomskih opazovanj. Ta lokacija pa nam omogoča tudi pogled na objekte južnega neba, ki jih iz Slovenije ne vidimo. Zelo dobro je na primer viden osrednji del naše Galaksije," je pojasnila.

Teleskop je prvenstveno namenjen pedagoškemu delu in je postal nepogrešljiv pripomoček za študente in študentke študijskega programa Fizika in astrofizika Univerze v Novi Gorici, dijake in dijakinje ter ljubiteljske astronome in astronomke. Že tretjo poletno šolo astronomije GoChile je organizirala Fakulteta za naravoslovje Univerze v Novi Gorici.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija