Epidemijo koronavirusa bomo po besedah zdravnice Tine Bregant zajezili le, če bomo dosledno upoštevali strokovno utemeljena navodila. Na pomisleke o smotrnosti nošenja zaščitnih mask zdravnica odgovarja, da so države, ki tradicionalno bolj pogosto nosijo maske, uspele okužbo zajeziti mnogo hitreje kot države, kjer uporabe mask v javnem prostoru ni.
ZDRAVNICA BREGANTOVA IZPOSTAVLJA POMEN NOŠENJA MASK: V državah, kjer so tradicionalne, hitreje zajezili okužbo (VIDEO)
Slovenija
Tina Bregant in Polona Gams
"Delamo vse, da bi epidemijo zajezili in da zaščitimo najbolj ranljivo populacijo, to so starejši in kronično bolni. Gre za ukrepe, ki niso obarvani z ideologijo, ampak so epidemiološko utemeljeni in za katere medicina ve že nekaj desetletij, celo stoletij," je na današnji novinarski konferenci izpostavila pediatrinja Bregantova iz združenja mladih zdravnikov Slovenije.
Najpomembnejše pravilo je po njenih besedah še vedno, da ostajamo doma in tako preprečimo širjenje okužbe. Drugi ukrep je higiena. "Umivajmo roke z vodo in milom in razkužujmo," je pozvala. Tretje pravilo pa je uporaba zaščitnih mask, ki povzroča nekaj zmede, zlasti po ponedeljkovem sporočilu Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), da odsvetuje splošno uporabo zaščitnih mask v pandemiji covida-19 razen pri okuženih oz. obolelih.
A priporočila WHO po besedah Bregantove niso dvoumna. "Če ste bolni, če kašljate, če imate izcedek iz nosu, potem WHO priporoča nošnjo teh mask v javnem prostoru. Prav tako je uporaba mask priporočljiva, če skrbite za nekoga, ki je okužen," je dodala. Tudi za zdrave ljudi je ob obisku javnega prostora, kot je trgovina, je po besedah Bregantove uporaba mask zaželena. Države ki tradicionalno bolj pogosto nosijo maske, so uspele okužbo zajeziti mnogo hitreje kot države, kjer uporabe mask v javnem prostoru ni, je poudarila.
Tina Bregant je s specializantko anesteziologije Polono Gams opozorila tudi na napačen način uporabe mask. Najprej moramo očistiti roke, nato si masko pravilno namestimo od korena nosu do pod brado, pri tem pa je pomembno, da je pozneje ne popravljamo, "saj so roke na katerih so virusi in bakterije so lahko pomemben prenos okužbe".
Pediatrinja je komentirala tudi obvezno redno razkuževanje površin v skupnih prostorih večstanovanjskih stavb, ki dviguje nekaj prahu. Na Kitajskem so epidemijo po njenih besedah obvladali tudi s takšnim ukrepom. "Jaz osebno mislim, da smo na točki, ko se pravzaprav odloča, kam bo zavila krivulja. Ali bomo šli po poti Italije in nam bo situacija spolzela iz rok ali pa z doslednim in striktnim upoštevanjem ukrepov in dodajanjem celo nekaterih novih, kot je razkuževanje, to krivuljo upočasnimo in se pridružimo državam, ki so epidemijo obvladale," je dejala.
Gamsova je medtem na novinarski konferenci posvarila tudi pred zapostavljanjem zdravljenja drugih bolezni. "Kljub temu da veljajo strožji pogoji za obisk zdravnika kot običajno, ni pametno, da morebitne zdravstvene težave zanikamo," je dejala. Če imamo poslabšanje kronične bolezni, zdravstvene težave, ki si jih ne znamo razložiti ali nismo prepričani o resnosti svojega stanja, pokličemo osebnega zdravnika, je dejala Gamsova. Zdravnik bo znal povedati, ali je potreben obisk katere od zdravstvenih ustanov, pri čemer je Gamsova izpostavila, da lahko pravočasno ukrepanje pri nekaterih boleznih lahko pomembno omili njihove posledice.